Rekordowa liczba uczestników zainaugurowała w sobotę kursy maturalne na Uniwersytecie Kaliskim. Podobnie jak w poprzednich latach, dzięki współpracy uczelni i władz miasta, młodzież z kaliskich szkół przez osiem tygodni może się za darmo przygotowywać do egzaminu dojrzałości z matematyki, chemii i biologii.

– Cieszę się, że ten projekt jest kontynuowany i dziękuję rektorowi Uniwersytetu Kaliskiego, prof. Andrzejowi Wojtyle za zaangażowanie – powiedział podczas inauguracji wiceprezydent Kalisza, Grzegorz Kulawinek. – Warto pamiętać, że to bezpłatny kurs i w tym roku mamy rekordową liczbę uczestników. Nie chodzi jednak o rekordy, ale dla nas rosnące zainteresowanie jest wyraźnym znakiem, że organizowane kursy dają wymierne efekty. Dziękuję jeszcze raz uczelni, ale również Wydziałowi Edukacji Urzędu Miasta Kalisza z panią naczelnik Eweliną Dudek na czele, za przygotowanie tych kursów.

– Śledzimy losy uczniów, którzy przygotowują się u nas do egzaminu dojrzałości i z danych statystycznych wynika, że 70 proc. z nich dostało się na wybrane kierunki studiów – dodał prof. Andrzej Wojtyła, rektor Uniwersytetu Kaliskiego. – Macie więc szansę na wybór kierunku i uczelni, jaką sobie życzycie. Ja chcę was zaprosić do studiowania w na Uniwersytecie Kaliskim, ponieważ on został stworzony dla Was, mieszkańców Kalisza i regionu. Przeprowadzona przez nas analiza statystyczna wykazuje, że nasz powiat jest na przedostatnim miejscu w Wielkopolsce, jeśli chodzi o mieszkańców z wyższym wykształceniem, dlatego chcemy to zmienić. Dziękuję miastu, że angażuje się w wasz rozwój i że możemy działać wspólnie dla waszego dobra. Życzę wam, abyście nie tylko się uczyli, ale również nawiązali kontakty i przyjaźnie.

– Mamy łącznie 627 zarejestrowanych uczestników kursów, z czego biologię wybrało 236 osób, chemię – 127, matematykę na poziomie podstawowym – 447, a matematykę na poziomie rozszerzonym – 224 – przyznał dr Łukasz Mikołajczyk, dyrektor administracyjny Uniwersytetu Kaliskiego. –  Nie będę wam życzył powodzenia na maturze, bo to że ją zdacie, to pewne. Życzę, abyście osiągnęli satysfakcjonujące wyniki.

Uniwersytet Kaliski będzie współpracował z Okręgową Izbą Adwokacką w Poznaniu. Podpisana w piątek umowa przewiduje m. in. umożliwienie studentom odbywania zajęć praktycznych w kancelariach adwokackich w całej Wielkopolsce.

– Celem niniejszego Porozumienia jest nawiązanie i rozwijanie współpracy Stron, w zakresie wspólnej organizacji przedsięwzięć dydaktycznych, naukowych oraz wzajemnego informowania się o podejmowanych przedsięwzięciach naukowych o tematyce prawnej, w tym konferencjach, seminariach, sympozjach itp. Dodatkowo w ramach współpracy Partner może objąć patronatem wybrane przez siebie wydarzenie naukowe organizowane przez Uniwersytet. Szczegółowe zasady współpracy w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, zostaną określone w drodze odrębnej umowy – czytamy w dokumencie.

– Cieszę się, że studenci prawa będą mogli praktykować u doskonałych adwokatów i na pewno na tym skorzystają – powiedziała dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu, adwokat dr Ewa Habryn-Chojnacka. – Będą wiedzieli w jaki sposób przygotowywać się w praktyce do wykonywania zawodu adwokata. Liczymy na to, że będziemy zacieśniać współpracę, dlatego że ona jest również w interesie Wielkopolskiej Izby Adwokackiej – jeśli studenci będą dobrze przygotowywani przez praktyków, będą wiedzieli na czym polega zawód adwokata i to zaprocentuje w przyszłości – zostaną dobrymi aplikantami i dobrymi adwokatami.

– W programie studiów duży nacisk kładziemy na praktyki i nasi studenci muszą je mieć gdzie odbywać, stąd nasza dzisiejsza umowa – dodał prof. Marek Szewczyk, dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu Kaliskiego. – Ta współpraca, którą dzisiaj rozpoczynamy, rozwiązuje ważny problem edukacyjny – poszerzamy dzisiaj możliwości odbywania praktyk zawodowych dla adwokatów.

– W Kaliszu jest kilkudziesięciu adwokatów i oni wyrazili gotowość przyjęcia na praktykę młodych adeptów sztuki, uczących się i to będzie korzystne dla obu stron. Studenci będą mogli poznawać zawód adwokata od podszewki, uczyć się, sprawdzić, czy to im się podoba, a jednocześnie będą się uczyć praktycznego wymiaru tego zawodu – dodała dr Habryn – Chojnacka.

– Dbam o jak najwyższy poziom naukowy i chciałbym rozszerzyć tę współpracę  właśnie o działalność naukową, aby nasi naukowcy, którzy prowadzą badania, piszą artykuły i powiększają swój dorobek, powinni zainspirować do podobnych działań właśnie praktyków, ponieważ to może poszerzyć naszą działalność naukową, a na tym bardzo nam zależy – przyznał rektor Uniwersytetu Kaliskiego, prof. Andrzej Wojtyła, a dziekan Okręgowej Izby Adwokackiej w Poznaniu dodała, że jest takim wymiarem współpracy również zainteresowana.

Kierunek prawo został uruchomiony na Uniwersytecie Kaliskim w roku akademickim 2023/2024 r.

Polska Komisja Akredytacyjna bardzo wysoko oceniła kształcenie na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Kaliskim. Ocena programowa zakończyła się wydaniem pozytywnej decyzji, która jest ważna przez sześć lat.

Komisja prowadziła wnikliwą kontrolę jesienią ub. roku. Dzisiaj na Uniwersytet Kaliski trafiła uchwała, w której zawarta jest pozytywna ocena.

– Uchwała Polskiej Komisji Akredytacyjnej, potwierdza wysoką jakość kształcenia na kierunku lekarskim – mówi rektor uczelni, prof. Andrzej Wojtyła. – Spełniamy wszystkie wymagania, naszą kadrę stanowią profesorowie o ogromnym dorobku naukowym, a sam proces kształcenia studentów odbywa się prawidłowo. Komisja potwierdziła, że mamy do dyspozycji odpowiednio wyposażone laboratoria i oczywiście blisko współpracujemy ze wszystkimi szpitalami w południowej Wielkopolsce. Zgoda na kształcenie studentów na kierunku lekarskim została wydana na sześć lat – czyli obejmuje cały cykl kształcenia. W tym miejscu pragnę pogratulować i podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego sukcesu. Zacznę od samorządowców, z prezydentem Kalisza Krystianem Kinastowskim na czele, ale również chcę wyróżnić dyrektorów szpitali, z którymi blisko współpracujemy. Oni również stwarzają naszym studentom bardzo dobre warunki do studiowania na kierunku lekarskim.

– Gdy dowiedziałem się o decyzji komisji, poczułem dumę, ponieważ mogę również swoje trzy grosze dołożyć do tego sukcesu – przyznaje Wojciech Michalik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. – Mamy już więc konkretne podwaliny, aby w nieodległej przyszłości przekształcić szpital wojewódzki w wielospecjalistyczny szpital kliniczny w Kaliszu. Współpraca z Uniwersytetem Kaliskim daje nam wszystkim zastrzyk energii i chcemy wspólnie działać dalej, dla dobra mieszkańców całego regionu. Jesteśmy pełni podziwu i nie możemy się doczekać, aż pierwsi lekarze, wykształceni na kaliskiej uczelni, trafią na rynek. My, jako szpital, tworzymy dla nich zaplecze i wydaje się, że ta współpraca przebiega wzorowo.

– Pleszewskie Centrum Medyczne blisko współpracuje z Uniwersytetem, Kaliskim od wielu lat i jestem pod ogromnym wrażeniem widząc, jak uczelnia się rozwija – mówi Błażej Górczyński, dyrektor pleszewskiego szpitala. – Cieszę się, że możemy uczestniczyć w dużym, regionalnym projekcie, jakim niewątpliwie jest kształcenie lekarzy i zapewniam, że robimy wszystko, aby jak najlepiej przygotować studentów do pracy z pacjentami. Raz jeszcze gratuluję pozytywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej, wszystkim zaangażowanym pracownikom uczelni, z rektorem, prof. Andrzejem Wojtyłą na czele.

– Przyznam, że w tym roku, nie spodziewaliśmy się innego rezultatu, jak tylko pozytywna opinia Polskiej Komisji Akredytacyjnej – mówi Klaudia Majkowska, starosta trzeciego roku kierunku lekarskiego. – Mieliśmy okazję, aby niejednokrotnie się przekonać i upewnić, że mamy bardzo profesjonalną i zaangażowaną kadrę dydaktyczną, a nasza uczelnia jest naprawdę dobrze przygotowana. Nie zapominamy jednak o tym, co nas spotkało, gdy byliśmy na pierwszym roku – dla naszego pionierskiego rocznika był on bardzo trudny – Internet był zalewany negatywnymi opiniami, na temat naszego kształcenia, a my, będąc tutaj na miejscu, najlepiej wiedzieliśmy, jak wyglądają nasze zajęcia anatomii, czy histologii, ale nasz głos nie liczył się i nie był brany pod uwagę. Na szczęście to już za nami, a wszelkie wątpliwości zostały rozwiane.

– Cieszymy się z uchwały Polskiej Komisji Akredytacyjnej, ale zapewniam, że nie celebrujemy sukcesu, ale podejmujemy kolejne wyzwania. Jednym z nich jest uruchomienie od nowego roku akademickiego niestacjonarnych studiów na kierunku lekarskim. To nasz cel na najbliższe miesiące – dodaje rektor Uniwersytetu Kaliskiego.

Do 11 lutego tegoroczni maturzyści mogą się zapisywać na kursy przygotowujące do egzaminu dojrzałości. Kolejny raz Uniwersytet Kaliski, wspólnie z Urzędem Miasta Kalisza organizuje bezpłatne zajęcia, pozwalające na usystematyzowanie wiedzy z matematyki, biologii i chemii.

– Dużą radość sprawia mi fakt, że nasze kursy cieszą się sporą dużą popularnością. W ubiegłym roku skorzystało z nich 464 uczniów. Szczególną radość sprawiają mi jednak informacje, które docierają na uczelnię po egzaminach maturalnych. Maturzyści przyznają, że zajęcia, które nasza uczelnia od lat realizuje wspólnie z władzami miasta, przynoszą doskonałe efekty. Widać je właśnie na świadectwach dojrzałości. Jestem przekonany, że podobnie, jak w latach poprzednich, tym razem również będą to szalenie interesujące wykłady, które pozwolą osiągnąć bardzo dobre wyniki na egzaminie maturalnym, na czym zależy mnie i prezydentowi Krystianowi Kinastowskiemu – mówi rektor Uniwersytetu Kaliskiego, prof. Andrzej Wojtyła.

Podobnie, jak w latach poprzednich, maturzyści będą mogli wziąć udział w bezpłatnych zajęciach z matematyki, chemii i biologii. Zapisując się na kurs, można wybrać jeden przedmiot, dwa, ale również trzy. Zajęcia będą się odbywać w salach wykładowych Uniwersytetu Kaliskiego przy ulicy Poznańskiej w soboty (matematyka – poziom podstawowy i chemia), a także w niedziele (matematyka – poziom rozszerzony oraz biologia). W sumie powtórzenia z każdego przedmiotu będą realizowane podczas ośmiu spotkań, od 28 lutego, do 26 kwietnia, a zajęcia poprowadzą: mgr Wojciech Porzucek – matematyka), mgr Agnieszka Lesień – biologia, dr Janusz Pęcherz – chemia.

Zainteresowani udziałem w kursach mogą zgłaszać chęć udziału w zajęciach w swoich szkołach, a odpowiedzi na ewentualne pytania udzielą pracownicy Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza, pod numerem telefonu 62 3666603.

Harmonogram spotkań 2026

Formularz zgłoszeniowy zajęcia dla maturzystow

Zapraszamy młodzież z regionu do udziału w II Mistrzostwach Szkół Ponadpodstawowych w Pierwszej Pomocy o Puchar Rektora Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Zawody rozegrane zostaną 25 marca br. na terenie uczelni przy ul. Nowy Świat 4 w Kaliszu. Na zwycięzców i uczestników czekają atrakcyjne nagrody!

Celem II Mistrzostw Szkół Ponadpodstawowych w Pierwszej Pomocy o Puchar Rektora Uniwersytetu Kaliskiego jest doskonalenie praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy wśród młodzieży oraz kształtowanie postaw odpowiedzialnego i zespołowego działania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

W Mistrzostwach mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z regionu. Każda placówka może wystawić jeden 5-osobowy zespół zawodników.  Drużyny zmierzą się z zadaniami z zakresu pierwszej pomocy i podstawowych zabiegów resuscytacyjnych (według aktualnych wytycznych ERC), przygotowanymi przez wykładowców uczelni, doświadczonych klinicystów Zespołów Ratownictwa Medycznego. Zachęcamy do przybycia z kibicami – zespołom mogą towarzyszyć osoby dopingujące, wykorzystujące np. transparenty, okrzyki w formie rymowanek, piosenki, stroje czy makijaże. Najlepszy doping zostanie nagrodzony dodatkowymi punktami dla drużyny i specjalną nagrodą.

Dla zwycięzców Mistrzostw przewidziano atrakcyjne nagrody! Na zgłoszenia czekamy do 09.03.2026 r. 


Przejdź na stronę Mistrzostw (Regulamin i rejestracja)

Masz pytania?